Hírek és Érdekességek itthonról és a nagyvilágból.

Magyar értelmiség

Hét hely, amire máig nincs pontos magyarázat

2015. február 09. - A mi világunk

Legyen szó szupervulkánokról, vándorló kövekről vagy épp szinte földönkívülinek tűnő, félelmetes kráterekről, a természet tudja, hogy mutassa meg, titkait még a magát olykor mindenhatónak képzelő emberiség számára sem könnyű megfejteni. A következő helyek is erre jelentenek bizonyítékot: nézd meg a képeket!

 

A bolygó, illetve a Szahara szemének is nevezett Richat Structure a világ egyik legkülönlegesebb képződménye, melynek sajátossága többek között, hogy az űrből is jól látható. A koncentrikus körökből álló alakzat eredetével kapcsolatban számos elmélet létezett, hitték már becsapódási kráternek és vulkanikus képződménynek is. A jelenleg leginkább elfogadott teória szerint a talaj besüllyedésének és a különböző rétegek erodálódásának köszönhető a látvány, sokan azonban még mindig megkérdőjelezhetőnek tartják ennek bizonyosságát, mint ahogy az is rejtély, minek köszönhető a kör alak.

 

A kaliforniai Death Valley Nemzeti Park vándorló vagy vitorlázó kövei hosszú ideje lázban tartják a kutatókat, arra pedig, hogy a változó méretű és súlyú kövek miként képesek maguk után csíkot húzva közlekedni a sivatagban, több elmélet is született. A mágneses erőktől a szél hatásáig számos magyarázat szóba került, a legújabb szerint azonban a jég és a szél együttes ereje tehető felelőssé a jelenségért, az olvadó jégréteg miatt ugyanis, mely a kövek alatt képződik, a szél könnyen elmozdíthatja a köveket. Míg azonban sokak számára megalapozottnak tűnik az elmélet, jócskán akadnak, akik megkérdőjelezik.

 

A bolíviai Uturuncu vulkán máig megosztja a tudóstársadalmat: vannak kutatók, akik szerint egy potenciális szupervulkán, mely jelentős veszélyforrást jelent, és valószínűsíthető, hogy jelenleg is készül valamire, míg mások úgy vélik, nem bizonyítható a hegy szupervulkán mivolta. Tény azonban, hogy a vulkán magmakamrájának feltöltődése tízszer olyan gyorsan játszódik le, mint más vulkanikus rendszerek esetében, minek köszönhetően az Uturuncu és környéke egy ballonhoz hasonlóan fúvódik fel, nem véletlen, hogy a világ leggyorsabban növekvő hegyének is szokás nevezni. Nem tudni pontosan, mióta tart ez a jelenség, mint ahogy azt sem, a vulkán mikor és milyen veszedelmet hozhat a világra.

 

A venezuelai Sarisarinama-lyukak kialakulásának pontos okát máig nem fejtették meg teljes bizonyossággal a tudósok. Rejtélyes létrejöttük amiatt is lázban tartja a kutatókat, hogy annyit tudni lehet, mindegyik 350 méter átmérőjű, és több mint 350 méter mély, nem beszélve arról, hogy területükön olyan fajok élnek, melyek sehol máshol a Földön nem fordulnak elő.

 

Az 1802-ben felfedezett ausztráliai Hillier-tó rágógumi-rózsaszín színének eredetére máig nincs pontos magyarázat. A hely különösen védett, így tanulmányozására nem korlátlanok a lehetőségek, az alapján azonban, amit tudnak róla, illetve más, hasonló árnyalatú vizekről, több különféle elmélet is született. Van, amelyik mikroorganizmusokról vagy algákról, és olyan is, mely speciális kémiai reakciókról szól. Voltak továbbá, akik azt gondolták, csupán optikai illúzió a látvány, ez az elmélet azonban hamar megdőlt, a víz ugyanis üvegbe töltve is rózsaszín.

 

A szibériai Patomskiy-kráter a világ egyik legrejtélyesebb képződménye. Még ma sem tudni, pontosan mi lehet, vulkánnak és becsapódási kráternek is tartották már, titokzatossága miatt azonban számos, természetfeletti jelenségekkel összefüggő összeesküvés-elmélet is született vele kapcsolatban.

Az amerikai egyesült államokbeli Grand Canyon a világ egyik legismertebb természeti csodája, így furcsának tűnhet, hogy a tudósok számára még mindig vitaalapot biztosít, korát tekintve ugyanis máig nincs konszenzus. Egyesek 6 millió évesre becsülik, míg mások 70 millió évesre, és az sem egyértelmű, a Colorado-folyó vájta-e ki, vagy az épp csak keresztülhaladt a már meglévő képződményen.

(femina)

A bejegyzés trackback címe:

https://mi-vilagunk.blog.hu/api/trackback/id/tr117154847

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

ittazidő 2016.02.15. 13:42:05

Valóban fantasztikus helyek, képződmények. Az ember csak csodálkozik, hogy még a nagy tudású emberek sem képesek megfejteni a titkukat.
süti beállítások módosítása
Hírek